Sundhedsplejen i dag

En del patienter har oplevet et sundhedssystem, som i mange henseender er præget af mangel på tid, nærvær og kontinuitet. I vores øjne, skal der netop være tid til nærvær for at kunne opbygge en tillidsfuld relation og tilbyde professionel sygepleje på et højt fagligt niveau. Vi arbejder altid med patienten i centrum.

Sundhedssektoren kan i dag opfattes som en instiutition med manglende tid, overblik samt overskud. Hér kan vi netop være den hjælpende hånd. FK-Care’s værdier er netop at forbedre kvaliteten i borgerens sygedomsforløb.

Support and care

Sygeplejerske vikarbureau

Vi tilbyder kvalitetsvikarer til sundhedsinstitutioner, så de kan opretholde en høj standard for patientpleje. Samtidig giver vi sygeplejersker muligheden for at træde ind i sundhedssektoren som vikarer, hvilket skaber fleksible karrieremuligheder.

Hos FK-Care stræber vi efter at gøre drømmen om at arbejde inden for sundhedssektoren som vikar til virkelighed, og at tilbyde de rette vikarer til sundhedsfaciliteter der har brug for en ekstra hånd. Vores dedikerede team er her for at støtte dig som vikar gennem hele processen, og vi sørger for at matche dine færdigheder og præferencer med de rigtige muligheder.

Værdier

Kvalitet

Patienten/borger får den behandling, som passer bedst.

Patientsikkerhed

Behandlingen skal være sikker for patient/borger.

Omsorg

Skabe tryghed og tillid hos borgeren og de nærmeste. 

Innovation

FK-Care bruger den bedst mulige teknologi for at møde borgerens behov. 

Om os

Vi har høj faglighed

Vi har fokus på omsorg og nærvær

Vi anvender anerkendte og gode metoder

Vi leverer gennemtænkte løsninger

Vi går i dialog og samarbejde

Vi omsætter behov til løsninger, der skaber værdier